W średniowieczu uprawiany był u nas w ogrodach przyklasztornych

Gdy jest już całkowicie wysuszone, ociera się liście od części zdrewniałych, które się odrzuca. Najlepiej robić to bezpośrednio przed użyciem, ponieważ w przeciwnym wypadku łatwo traci olejek. Ziele cząbru otartego przechowuje się w szklanych naczyniach lub torbach papierowych. Co zawiera? Ziele cząbru zawiera olejki eteryczne, garbniki, śluzy, sole- mineralne (kobalt, miedź, mangan, żelazo i w większych ilościach cynk) oraz żywice. Na granicy magii i wiedzy
Cząber znano i używano już w starożytności. Legiony rzymskie przeniosły go do północnej Europy. W średniowieczu uprawiany był u nas w ogrodach przyklasztornych, opisywany w kapitularzach i herbarzach. Marcin z Urzędowa pisze, iż: „cząber jest pospolite ziele, że je też w strzech jedzą w Polszczę”. Wspomina go też Syrerriusz. Ongiś wierzono w jego magiczną moc, jak również w to, że spożywanie cząbru pobudza do podejmowania szlachetnych czynów.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Hej, bardzo serdecznie chciałbym zaprosić Cię do lektury mojego bloga, który poświęcony jest mieszkaniom. Mam nadzieję, że czas tu spędzony nie będziesz uważał za zmarnowany, a wręcz odwrotnie, za bardzo dobrze spożytkowany!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)