Dziewanna wielkokwiatowa

Inne polskie nazwy: dziewanna lekarska, dziewizna, szabla, gorzygrot, gorzyknot, knot- nica polna lub leśna, kędzierzawica, królewska świeca. Skąd pochodzi i gdzie jej szukać? Pochodzi z Azji południowo-zachodniej. Występuje w stanie naturalnym prawie w całej Europie, Afryce Północnej i Ameryce, gdzie również bywa uprawiana. Rośnie zazwyczaj na glebach jałowych, piaszczystych, słonecznych przydrożach, na łąkach i skrajach lasów. Stąd przysłowie: „Gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna”. Jest często spotykana na nieużytkach i glebach kamienisto-żwirowatych.
Typowe cechy rośliny Dziewanna wielkokwiatowa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza rozetę dużych, owalnie wydłużonych, krótkoogonkowych liści. W drugim roku wybija w gruby, sztywny pęd o wysokości 2 m, na którym są ułożone skrętolegle siedzące liście o kształcie jajowatym.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Hej, bardzo serdecznie chciałbym zaprosić Cię do lektury mojego bloga, który poświęcony jest mieszkaniom. Mam nadzieję, że czas tu spędzony nie będziesz uważał za zmarnowany, a wręcz odwrotnie, za bardzo dobrze spożytkowany!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)